ZSP w Pszowie
www.zspszow.slask.pl/europa
 

Historia Unii
Kraje członkowskie
Kandydaci
Polska droga
Warunki członkostwa
Traktat Akcesyjny
Instytucje Unii
Hymn Unii
Nasze Euroregiony
Artykuły, dokumenty
Referendum
Lekcja moich marzeń
Strony o Finlandii
Euro - linki
Euro - adresy
Euro - sonda
Gry edukacyjne
Redakcja

Finlandia - Suomi

Lekcja moich marzeń

szkoła/school/schule polish version english version deutsche version

 


Polska droga do Unii Europejskiej

1989 - Polska i Wspólnota Europejska podpisały umowę w sprawie handlu i współpracy gospodarczej

1991 - Polski Rząd powołał w styczniu Pełnomocnika do Spraw Integracji Europejskiej oraz Pomocy Zagranicznej, w listopadzie Polska została przyjęta do Rady Europy, zaś w grudniu podpisano Układ Europejski o stowarzyszeniu Polski ze Wspólnotami Europejskimi oraz ich państwami członkowskimi. Utworzono Grupę Wyszehradzką i Trójkąt Weimarski.

1992 - w marcu weszła w życie umowa przejściowa, zaś w lipcu Sejm upoważnił Prezydenta RP do ratyfikacji Układu Europejskiego. Polska stała się członkiem CEFTA (Środkowoeuropejskiej Strefy Wolnego Handlu)

1993 - w maju Polska uzyskała status partnera stowarzyszonego Unii Zachodnioeuropejskiej UZE, w październiku Prezydent ratyfikował Układ Europejski.

1994 - wszedł w życie Układ Europejski i Polska złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej.

1995 - opublikowano Białą Księgę przygotowania krajów Europy Środkowej i Wschodniej do integracji z Rynkiem Wewnętrznym Unii Europejskiej. Polska stałą się członkiem Światowej Organizacji Handlu.

1996 - Utworzony został Komitet Integracji Europejskiej. Polska członkiem OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

1997 - Ogłoszono Narodową Strategie Integracji

1998 - w marcu rozpoczęły się negocjacje o członkostwo Polski w UE i przyjęto Narodowy Program Przygotowania Polski do Członkostwa w UE

1999 - Polska stała się członkiem NATO. Przekazywanie kolejnych stanowisk negocjacyjnych w trzech pakietach. Rząd ogłosił gotowość zakończenia przygotowań do członkostwa w Unii Europejskiej z dniem 1 stycznia 2003 roku.

2000 - Opublikowanie raportu Komisji Europejskiej o postępach Polski i innych państw członkowskich w drodze do UE. Polska wraz z Węgrami i Estonią znalazła się wśród państw najbliższych spełnienia ekonomicznych kryteriów członkostwa.

2001 - Podczas szczytu Unii Europejskiej w Goeteborgu szefowie państw członkowskich zobowiązali się, że "kandydaci, którzy będą gotowi", mogą zakończyć negocjacje członkowskie przed końcem 2002 roku i przystąpić do Unii w 2004 roku.

2001 - Raport Komisji ocenił polskie postępy na ogół pozytywnie, dając wyraźnie do zrozumienia, że Polska ma szanse zakończyć negocjacje do końca 2002 roku i przystąpić do UE w 2004.

2002 - Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim Unii Europejskiej, żeby przeznaczyć w budżecie unijnym na lata 2004-2006 nieco ponad 40 mld euro dla 10 nowych członków, w tym dla Polski.

2002 - Szczyt Unii Europejskiej w Sewilli, potwierdził zamiar Piętnastki poszerzenia jej w 2004 roku o 10 krajów, w tym o Polskę.

2002 - Przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi uroczyście ogłosił w wystąpieniu na sesji Parlamentu Europejskiego listę krajów rekomendowanych przez Komisję do członkostwa Unii Europejskiej w 2004 roku (Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry).

2002 - Szefowie dyplomacji Piętnastki postanowili, że Polska i dziewięć innych krajów kandydujących przystąpią do Unii Europejskiej najprawdopodobniej 1 maja 2004 roku.

2002 - Polska na Szczycie UE w Kopenhadze zakończyła negocjacje akcesyjne.

2003 - Podpisanie w Brukseli Traktatu Akcesyjnego (31 stycznia).

wróć
  © 1998-2011
ZSP w Pszowie