SZKOLNE ŚWIĘTO LICZBY PI

14-18 marca obchodziliśmy "Szkolne Święto Liczby Pi". Z tej okazji uczniowie zapoznali się z kilkoma ciekawostkami związanymi z tą liczbą.

Uczniowie, aby uczcić Święto Liczby Pi, wykonali prace plastyczne, prezentacje multimedialne, pisali wiersze poświęcone tej liczbie niewymiernej.

Pi to jedyna liczba, która ma swoje święto - 14 marca. Datę tę na Dzień Liczby Pi wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3,14, tak jak jej przybliżoną wartość. Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w 1988 roku w San Francisco. Do dziś w Stanach Zjednoczonych cieszy się ono dużą popularnością. Z tej okazji pieczone są tam okrągłe placki ("pie" wymawia się podobnie do "pi") i dyskutuje się o dziwnych właściwościach liczby pi. Pi - zwana też ludolfiną - jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Jest też pierwszą literą greckiego słowa "perimetron", oznaczającego obwód. Jako pierwszy wartość liczby pi, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III w. p.n.e. Jednak odkryli ją ci, którzy wymyślili koło, czyli Sumerowie. Informacje o niej znajdują się też w Piśmie Świętym, bo liczba ta pojawia się przy okazji budowy świątyni Salomona. Pi badali również Egipcjanie, którzy podawali, że jest to 16/9 podniesione do kwadratu, co było już dosyć dokładnym przybliżeniem tej liczby. W świecie 60 letni Japończyk pobił rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku składających na liczbę pi. Zapamiętał ich 100.000. Haraguchi Akira potrzebował ponad 16 godzin aby wyrecytować ów obszerny ciąg zapamiętanych przez siebie cyfr.

Dorota Cygan

POWIĘKSZ

POWIĘKSZ

POWIĘKSZ

POWIĘKSZ

POWIĘKSZ

 

 > > > wróć


Facebook

Facebook

Plan lekcji

Podręczniki


 

BIP

 

Deklaracja dostępności

 

© 1998-2022 ZSP w Pszowie
licznik