Luty rozpoczął się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie od ważnego dla młodzieży i ich rodziców spotkania. Podczas zebrania z rodzicami odbyły się warsztaty dotyczące dobrego współdziałania. Zajęcia dotyczyły szeroko pojętej współpracy rodzice-dziecko i rodzice-szkoła.
Zajęcia przeprowadziła wykładowczyni z Uniwersytetu SWPS Aneta Esnekier, która zaraziła swoim entuzjazmem wszystkich 36 uczestników warsztatów i przekonała obecnych, że odpowiednio zorganizowane i celowe współdziałanie szkoły i rodziny przynosi wymierne korzyści. Może ono sprzyjać lepszemu poznaniu i rozumieniu uczniów przez nauczycieli i rodziców, uzgodnieniu właściwego podejścia wychowawczego, udzieleniu sobie wzajemnej pomocy oraz stwarzaniu właściwej atmosfery wychowawczej w szkole i w domu.
Prowadząca wskazała, że w procesie budowania kontaktu ważne jest wykonanie kilku kroków:
1. Diagnozy wzajemnych relacji.
2. Uzgodnienia oczekiwań.
3. Ustalenia jasnych zasad współpracy.
Dobry kontakt wymaga: dobrej woli, otwartości, szacunku i sympatii, uczciwości, dyskrecji a tego podczas warsztatów nie zabrakło. Uczestnicy wypracowali konkretne rozwiązania mające na celu poprawę współdziałania szkoły i domu rodzinnego ucznia.
Małgorzata Chodura
> > > wróć