Praca z młodzieżą wymaga coraz bardziej nowoczesnych i innowacyjnych metod. Jedną z nich jest coaching i to właśnie on był głównym tematem konferencji zatytułowanej "Coaching w polsko-litewskiej współpracy młodzieży" zorganizowanej we wrześniu w Wodzisławiu Śląskim w ramach projektu pod tym samym tytułem dofinansowanego przez Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Działania prowadzone były przez Szkołę Podstawową nr 1 w Marklowicach i Rejon Solecznicki we współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie.
W konferencji wzięło udział kilkudziesięciu nauczycieli, pedagogów, dyrektorów szkół, osób pracujących z młodzieżą oraz przedstawicieli samorządów lokalnych i młodzieży z Polski i Litwy.
Rozmawiano o coachingu i jego narzędziach oraz o coachingowym wspieraniu młodzieży, a także omówiono dobre praktyki współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi. Przedstawione zostały zasady finansowania projektów młodzieżowych przez PLFWM i inne programy oraz przykłady zrealizowanych projektów młodzieżowych.
Konferencję otworzył pan Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic, a w programie znalazły się następujące wystąpienia tematyczne:
"Projekty? Hura... Projekty! Hura!" - Joanna Krauz-Zalewska,
"Współpraca samorządów z organizacjami pozarządowymi i szkołami" - Jolanta Tomaszewska, Jekaterina Griniewicz, Barbara Jasińska-Musik,
"Coaching i jego narzędzia w pracy dyrektora, nauczyciela i pracownika młodzieżowego" - Katarzyna Filak,
"Coachingowe wsparcie młodzieży" - Mirela Szymczak.
Konferencję poprzedziły trzydniowe warsztaty w polsko-litewskim gronie, w czasie których uczestnicy nauczyli się wykorzystywać narzędzia coachingowe oraz spotkali się z osobami odpowiedzialnymi za współpracę samorządów z organizacjami pozarządowymi. W ramach tego projektu grupa polska przebywała z wizyta studyjną u litewskiego partnera w czerwcu tego roku. Działania zostały zorganizowane z inicjatywy Mireli Szymczak, koordynatora projektu, trenera i coacha.
> > > wróć